Církev adventistů sedmého dne

Mňukova 17
700 30 Ostrava - Zábřeh
Česká republika

Kazatel sboru: Petr ROHAN
tel.: 775 789 030
e-mail: petrrohan7@gmail.com

Cena Michala Velíška 2011

13.09.2011 21:03

 

Cena Michala Velíška 2011

Život není náhoda, ale volba. Nejdůležitější není, co se děje, ale jak si s tím poradíme. Naše volba - co si myslet a co dělat - je to nejdůležitější.“ (Hal Urban)

 

Šli jste někdy po ulici a viděli, jak muž mlátí ženu nebo kluci hrubě dorážejí na mladšího kamaráda? Stali jste se svědky situace, kdy někdo před vámi spadl na zem a potřeboval pomoc? Pokračovali jste ve své cestě dál, zastavili se a dívali, co se bude dít, zavolali jste policii či záchranku nebo jste se snažili aktivně pomoci? Přemýšleli jste o tom, kdy a z čeho jste měli v posledním roce strach, kdo vás překvapil svou odvahou, zda se považujete za statečného člověka, nebo jestli mezi námi i dnes žijí hrdinové?

            Veřejnou diskusi na tato témata rozpoutal před několika lety Michal Velíšek, střihač televize Nova. V úterý odpoledne 13. září 2005 byl na procházce s devítiměsíční dcerou na pražském Karlově náměstí a přesto nezaváhal bránit neznámou dívku brutálně napadenou mladým mužem. Zaplatil za to svým životem; bylo mu pouhých 32 let. Z jeho vraždy byl obviněn 31-letý recidivista David Lubina, kterému soud vyměřil trest 25 let odnětí svobody. Michal Velíšek byl za své vpravdě hrdinské jednání vyznamenán presidentem republiky 28. října 2005 „Medailí Za hrdinství in memoriam“. Na památku jeho činu je od roku 2006 nadací ADRA a TV Nova každoročně udělována „Cena Michala Velíška“ a realizován projekt s názvem „Hrdinové mezi námi bojující za slušnost a proti lidské lhostejnosti“. Jde o dlouhodobou kampaň zaměřenou na širokou veřejnost k znovunalezení občanské statečnosti a slušnosti v situacích, ve kterých jde o ochranu či záchranu lidského života.

 

Smyslem této akce je:

  • Vzdát poctu lidem, kteří neváhali pomoci těm, kdo byli v ohrožení zdraví či života bez ohledu na to, co to pro ně může znamenat;
  • Vést trvale diskuzi o nebezpečí lidské lhostejnosti;
  • Upozornit a vyzvednout morální jednání „obyčejných lidí“;
  • Navrátit tradičním etickým hodnotám jejich pravý význam;
  • Ukázat zvláště mladým, že i dnes existují pozitivní vzory a reální hrdinové;
  • Připomenout veřejnosti, že pozornost vůči druhým, smysl pro spravedlnost, slušnost, odpovědnost a statečnost patří k životu každého z nás, v každé době;

 

            Vítězové předchozích ročníků byli: Aleš Babinski (2006), Roman Ferenci (2007), Filip Korostenski (2008), Pavel Staňa a Petr Fišer (2009) a manželé Kučerovi (2010).

 

            V úterý 13. září 2011 bude zahájen 6. ročník „Ceny Michala Velíška“. Může ji získat každý, kdo v uplynulých 12 měsících zachránil v jakékoliv kritické situaci lidský život nebo zdraví a nebyl profesionálním záchranářem, policistou, hasičem či lékařem. Jedinou podmínkou je, že musí být nominován nejpozději do 9. října někým ze svého okolí.

            Z došlých návrhů vyberou členové výboru tři nejsilnější, s jejichž příběhy bude veřejnost seznámena v reportážích televize Nova v období 13. až 25. listopadu. O vítězi rozhodne veřejnost internetovým hlasováním v době 27. listopadu až 11. prosince. Cena Michala Velíška bude předána ve čtvrtek 15. prosince 2011 v reprezentačních místnostech primátora hl. města Prahy.

            Slavnostní předání ceny (skleněný anděl od výtvarnice Lenky Súkupové) bude součástí semináře pro širokou veřejnost, letos na téma „Odvaha vytrvat“. Jeho smyslem je napomáhat snižování agrese mezi lidmi a obnovit význam a úctu k tradičním morálním hodnotám v naší společnosti.

            Historii „Ceny Michala Velíška“ a podrobnosti k letošnímu ročníku, vč. nominačního formuláře najdete na www.adra.cz. Tiskopis je potřeba pečlivě vyplnit, protože v případě výběru do finále bude nadace ADRA nominovaného kontaktovat pro získání jeho souhlasu se zveřejněním příběhu.

 

Kontakt: Iva Fundová-Macková, nadace@adra.cz, telefon: 732355962